Może tak na morze ?
znajomego:
Powiadom znajomego:
STRONA W BUDOWIE !!!!!
Z uwagi na prawa autorskie, nie będę przepisywał ciekawych publikacji i tekstów, ale postaram się zamieszczać linki do autoryzowanych stron .
Możesz i ty pomóc w redagowaniu nie tylko tej strony, ale i innych.
Wszystkie pomysły, sugestie oraz materiały do publikacji proszę przesłać na adres:
.
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb na Morzu
ryby morza bałtyckiego- zobacz więcej
*opracowano na podstawie "Wikipedia"
Dorsz atlantycki - zobacz więcej
*opracowano na podstawie "Wikipedia"
Kilka wyjaśnień.
Pilker - to przynęta stosowana głównie w wędkarstwie morskim. Przypomina kształtem małe rybki. Obecnie w wielu kształtach i barwach. Pilker uzbrojony jest zazwyczaj w jedną, lub dwie kotwice, często zakończone kolorowymi nitkami, lub sztuczną muchą. Gramatura w przedziale od 40g - 1kg. Połów odbywa się poprzez opuszczanie pilkera do dna i gwałtownym podrywaniu do góry.
Przywieszka - Rodzaj sztucznej przynęty stosowany do wszystkich typów wędkowania , z łodzi, z kutra rybackiego, z brzegu, montowany pomiędzy żyłką (plecionką) główną a przynętą główną (pilkerem) - . Śledzie, makrele, dorsze, a nawet flądry chętnie wieszają się na sztuczne przywieszki.
Wędkarstwo morskie – to rodzaj wędkarstwa, w którym poławia się ryby morskie na wędkę z pokładu łodzi, z brzegu plaży lub z nabrzeża portowego. Zazwyczaj, pod tym pojęciem rozumie się wędkarstwo kutrowe, polegające na łowieniu z pokładu łodzi.
Techniki łowienia w morzu
W wędkarstwie morskim wykorzystuje się metodę trollingową (przy połowie z kutra), oraz spławikowo-gruntową (przy połowie z plaży lub nabrzeży portowych) analogicznie jak w innych rodzajach wędkarstwa .
Metodą specyficzną tylko dla wędkarstwa morskiego jest Łowienie na pilker w pionie. Polega na użyciu ciężkiej przynęty sztucznej (do kilkuset g) – pilkera – uzbrojonego w hak. Przypon uzbraja się niekiedy w dodatkowe haki. Na pilker poławia się przede wszystkim dorsze .
Kutrowe wędkarstwo morskie w Polsce
Początki kutrowego wędkarstwa morskiego w Polsce sięgają lat 80. XX wieku, kiedy to Klub Wędkarstwa Morskiego w Kołobrzegu przeznaczył dwie jednostki morskie do prowadzenia połowów sportowych. Mimo niepowodzenia przedsięwzięcia, już na początku lat 90. XX wieku pojawiło się szerokie zainteresowanie tym sportem. Aktualnie, w Polsce do dyspozycji wędkarzy morskich jest ponad 100 kutrów oraz jachtów motorowych, świadczących usługi w zakresie rejsów wędkarskich po morzu. Są to jednostki zakupione specjalnie dla celów sportowo-rekreacyjnych, byłe kutry prowadzące połowy komercyjne przekwalifikowane na kutry wędkarskie i kutry prowadzące połowy komercyjne oraz sezonowo połowy wędkarskie (m.in. z powodu okresów i limitów ochronnych w połowach komercyjnych).
Morska turystyka wędkarska
W Polsce dużą popularnością cieszy się turystyka wędkarska, także w zakresie wędkarstwa morskiego. Szczególnie atrakcyjnymi dla wędkarzy morskich są kraje skandynawskie, ze względu na bogactwo wód w różnorodne gatunki i obfitość zasobów rybnych. Najpopularniejszym celem podróży jest Norwegia , w której nie istnieją limity dla połowów sportowych, za to istnieje rozbudowana baza turystyczna obsługująca turystów-wędkarzy.
* tekst na podstawie Wikipedia
Piotr KLIMAS
Bardzo ciekawy i pouczający materiał dla początkujących - sprawdź
To też warto przeczytać - sprawdź
Menu
-
Wróć do Strefa wędkarza -
Strefa wędkarza -
Zostań członkiem PZW -
Karta wędkarska -
Łowiska i wody PZW -
Zezwolenie na wędkowanie -
Składki członkowskie -
Dokumenty i regulaminy -
Linkomania -
Darmowe programy dla wędkarzy -
Forum -
Karta wędkarska - materiały szkoleniowe -
Na skróty -
Sprawy bieżące -
Regulaminy -
Nasze wody -
Może tak na morze ? -
Ochrona wód -
Co, gdzie i kiedy ? -
Karta wędkarska - materiały szkoleniowe